1810 HEXUNO10 400U Undermount/Inset Single Bowl Sink
Product Code: HU/40/U10/S/220
(No reviews yet) Write a Review
Delivery: Free & Fast
Availability: In Stock
Promo Upsell banner
BEST SELLING BRAND
BEST SELLING BRAND
Artisan image
The 1810 Company HEXUNO10 400U Undermount/Inset Single Bowl Sink is crafted with precision and attention to detail. This stainless steel kitchen sink is built durably with a sleek 10mm radius handmade single bowl design. This premium sink features a 3 1/2" basket strainer waste and concealed overflow, ensuring a clutter-free and functional experience. With a robust 1.2mm steel thickness, it is built to last and the maximiser plumbing kit is included for added convenience.
Designed for undermount or inset installation, this single bowl sink is suitable for 450mm cabinets and comes with clips for a seamless fit. Individually boxed for secure packaging, this sink also features Insusound technology for reduced noise. Create a modern and efficient kitchen with the HEXUNO10 400U. Take the first step, get yours now!