1810 HEXUNO10 400U Undermount/Inset Single Bowl Sink - Gunmetal
Product Code: HU/40/U10/GM/230
(No reviews yet) Write a Review
Delivery: Free & Fast
Availability: In Stock
Promo Upsell banner
BEST SELLING BRAND
BEST SELLING BRAND
Artisan image
Experience the perfect blend of style, functionality and durability with the 1810 Company HEXUNO10 400U Undermount/Inset Single Bowl Sink. Finished in gunmetal, this kitchen sink is built durably with a sleek 10mm radius and a handmade design. This premium single bowl sink features a 3 1/2" basket strainer waste and concealed overflow, ensuring a clutter-free and functional experience. With a robust 1.2mm steel thickness, HEXUNO is built to last and the maximiser plumbing kit is included for added convenience.
Designed with versatility for undermount or inset installation, this medium-large bowl sink is suitable for 450mm cabinets and comes with clips for a seamless fit. Individually boxed for secure packaging to prevent damage during shipping and storage. This sink also features an Insusound technology for reduced noise, creating a peaceful working kitchen. Create a modern and efficient kitchen with the HEXUNO10 400U. Get yours today!